Propichované obrázky

Pojďme si s dětmi vytvořit podzimní obrázky za pomoci špendlíku. Tato aktivita má i mnoho výhod. Dítě využívá při propichování špetkový úchop. Čtvrtý a pátý prst jsou zastrčeny, zatímco ostatní prsty slouží k přidržení a zatlačení špendlíku. Nedominantní ruka přidržuje obrázek na podložce, aby se nehýbal. Dítě se při propichování učí i přiměřenému tlaku. Díky tomu si i tlak uvědomuje. Pokud zatlačí příliš, může se mu špendlík zaseknout, protrhnout papír. Při malém tlaku papír nepropíchne. Také se rozvíjí zrakové vnímání, koordinace oka a ruky.

Dětem se tato aktivita líbí. Přeci jen špendlík nedostanou do ruky často. A po dokončení si pak list otočí a z druhé strany se jim objeví plastický obrázek. Pokud máme starší děti (spíš školní), můžeme propichované obrázky vytvořit i na tvrdý papír. Mladší děti totiž mají problém propíchnout špendlíkem tvrdší papír.

Moc hezky obrázky vypadají, když je vypícháme na hnědý papír a vybarvíme suchým pastely. Hotové obrázky pak můžeme použít pro další tvoření – girlandy, přáníčka či různé závěsy. Používejte špendlík s větší hlavičkou.

Zdroj: Podzim - vypichování